1.      Qaz sayğaclarının çıxarılması.
1.1 Əhali abonenlərinin mənzillərində quraşdırılmış sayğaclar aşağıda göstərilən hallarda qaz xəttinin üzərindən çıxarıla bilər:
-Sayğacın hesablayıcı mexanizminə, hesablayıcı mexanizminin və birləşmələrinin plomblarına müdaxilə olunduqda, növbədənkənar Dövlət yoxlamasına göndərilməsi üçün;
-Sayğac düzgün işləmədikdə (sayğacdan qaz keçmədikdə, aşağı sərfiyyatı qeyd etmədikdə, hesablama mexanizmi dayandıqda, elektron hissəsi işləmədikdə, işlək vəziyyətdə müəyyən səslər gəldikdə) növbədənkənar Dövlət yoxlamasına göndərilməsi üçün;
-Mənzil daxilində və ya həyətlərdə quraşdırılmış sayğaclar kənara çıxarıldıqda;
-Sayğaclar yeni müasir tipli sayğaclarla əvəz edildikdə;
-Sayğac faktiki sərfiyata uyğun olmadıqda;
- Sayğacın növbəti Dövlət yoxlamasının vaxtı çatdıqda;
-Sayğacın birləşməsində sızma aşkar olunduqda.
1.2 Qaz sayğaclarına yerində baxış zamanı təbii qazdan qanunsuz istifadə halları (sayğaca, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin və ya sayğacın yivli birləşməsinə vurulmuş plomba müdaxilə olunduqda) aşkar edildikdə, qaz təminatı dərhal dayandırılır. Qazın verilməsinin dayandırılmasına səbəb olmuş hallar istehlakçı tərəfindən aradan qaldırıldıqdan sonra, qazın verilməsi bərpa edilir.
1.3 Qaz sayğaclarının növbəti Dövlət yoxlanılmasından keçirilməsini Azəriqaz İB-nin müvafiq stuktur bölmələri tərəfindən müvafiq qaydada təmin edir. İstehlakçının arzusu ilə və ya müdaxilə hallarında qaz sayğacının Dövlət yoxlanılmasından keçirilməsinə görə istehlakçı vəsait ödəməlidir.
1.4 Qeyri-iş saatlarında qaz sayğacının normal işləməsində hər hansı bir nasazlıq, sızma və s. barədə Azəriqaz İB-nin müvafiq stuktur bölmələrinə daxil olan məlumatlar qeydiyyata götürülərək dərhal yerində araşdırılır. Plombun qırılmasına və ya sayğacın dəyişdirlməsinə zəruriyyət yaranarsa qaz təminatı dayandırılır və növbəti iş günü ərzində müvafiq qaydada tədbir görülür.
1.5 Hər hansı bir təbii fəlakət nəticəsində yararsız hala düşən qaz sayğacı Azəriqaz İB-nin müvafiq stuktur bölmələri tərəfindən əvəzlənir.
2.      Dövlət yoxlamasına gətirilən sayğacların qeydiyyatı və sənədləşdirilməsi.
2.1   Sayğaclar xətdən açıldıqdan sonra 10 iş günü (Bakı, Sumqayıt, Abşeron üzrə 5 iş günü) müddətində “İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsinə” gətirilir.
2.2     Dövlət yoxlamasına gətirilən sayğacın, qəbul edilərkən göstəricisi və plombların nömrəsi siyahıda göstərilən rəqəmlərə uyğun olmadıqda xüsusi qeydiyyat aparılır və “İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsi” tərəfindən “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinə məlumat verilir.
2.3   İstehlakçının istəyi ilə qaz xəttinin üzərindən açılmış sayğacının yoxlanılmasının bütün mərhələlərində, həmçinin sınaq qurğusunda iştirakı təmin edilir.
2.4   Sayğacların “İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsinə” daxil olan vaxtdan, 10 iş günü müddətindən gec olmayaraq Dövlət yoxlamasından keçirilməsi, sənədləşdirilməsi və “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin nümayəndəsinə təhvil verilməsi təmin edilir.
2.5   İstismara yararsız hesab edilmiş (müdaxilə faktı aşkar olunmamış) və müdaxilə faktı aşkar olunmuş və ya hesabatı qeydiyyata almayan sayğaclara Azəriqaz İB-nin nümayəndəsinin iştirakı ilə müvafiq olaraq aktlar (bildirişlər və rəylər) tərtib edilərək, İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsi tərəfindən 7 iş günü müddətində (sayğacların qəbulundan sonra) “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinə təqdim edilir (Əlavə 6 və Əlavə 7).
2.6   Aktların (bildirişlər və rəylər) müvafiq tədbirlər görülməsi, sayğacın bərpası və dəymiş ziyanın ödənilməsi məqsədi ilə istehlakçıya rəsmi məlumat təqdim edilir.
2.7   Abonent müdaxilə edilmiş və ya onun təqsiri nəticəsində sıradan çıxmış sayğaca görə dəymiş zərərin ödənilməsini təmin etməlidir. Yəni sayğacın dəyərini (bütün xərclər daxil olmaqla) “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin  hesabına ödəməlidir.
2.8   Abonent dəymiş zərəri “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin hesabına ödəmədikdə “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT” tərtib edilərək, quraşdırılmış sayğac çıxarılır və həmin mənzilin qaz təminatı müvafiq qaydada dayandırılır.

1. Removal of gas meters.
1.1 The meters installed in the apartments of residential subscribers can be removed from the gas line in the following cases:
- When the counter mechanism of the meter, seals of the counter mechanism and its connections are tampered with, to be sent for extraordinary State inspection;
- When the meter does not work properly (gas does not pass through the meter, does not record low consumption, when the calculation mechanism stops, the electronic part does not work, when certain sounds are heard in the working state) to be sent for extraordinary State inspection;
- When the meters installed inside the apartment or in the yards are removed;
- When the meters are replaced with new modern type meters;
- If the meter does not correspond to the actual consumption;
- When the next State inspection of the meter is due;
-When a leak is detected in the meter joint.
1.2 During the on-site inspection of gas meters, if cases of illegal use of natural gas are detected (when the meter, the State Committee for Standardization, Metrology and Patent, or the seal inserted into the threaded joint of the meter is tampered with), the gas supply is immediately stopped. Gas supply will be restored after the circumstances that caused the suspension of gas supply have been eliminated by the consumer.
1.3 The next State inspection of gas meters is ensured by the relevant structural divisions of Azerigas PU. At the request of the consumer or in cases of intervention, the consumer must pay for the State inspection of the gas meter.
1.4 Any malfunction, leakage, etc. in the normal operation of the gas meter during non-working hours. The information entered into the relevant structural units of Azerigaz PU is registered and immediately investigated on the spot. If it is necessary to break the seal or change the meter, the gas supply is stopped and appropriate measures are taken during the next working day.
1.5 A gas meter that becomes unusable as a result of any natural disaster is replaced by the relevant structural divisions of Azerigas PU.
2. Registration and documentation of meters brought to state inspection.
2.1 Meters are brought to the "Information Technologies and Communications Department" within 10 working days (5 working days for Baku, Sumgait, Absheron) after being disconnected from the line.
2.2 If the reading of the meter brought to the state inspection and the number of seals during acceptance do not correspond to the numbers shown in the list, a special registration is made and the "Information Technologies and Communications Department" informs the "Azerigas" Production Union.
2.3 At the request of the consumer, participation in all stages of checking the meter opened over the gas line, as well as in the test facility, is ensured.
2.4 It is ensured that the meters are submitted to the "Information Technologies and Communications Department" and handed over to the representative of "Azerigas" Production Union no later than 10 working days after State inspection.
2.5 Acts (notices and opinions) are drawn up with the participation of the representative of Azerigas PU to the meters that were considered unusable (the fact of tampering was not detected) and the fact of tampering was detected or did not register the report, by the Information Technologies and Communications Department within 7 working days. (after receiving the meters) is submitted to "Azerigas" Production Union (Appendix 6 and Appendix 7).
2.6 Official information is presented to the consumer for the purpose of taking appropriate measures of acts (notifications and opinions), restoring the meter and paying for the damage.
2.7 The subscriber must provide compensation for the damage caused by the meter that has been tampered with or is out of order as a result of his fault. That is, the cost of the meter (including all expenses) must be paid to the account of "Azerigas" Production Union.
2.8 If the subscriber does not pay the damage to the account of "Azerigas" Production Union, "AKT" No. "On removal, installation and commissioning of the gas meter" is drawn up, the installed meter is removed and the gas supply of that apartment is stopped accordingly.