“Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin rəhbərliyi bəyan edir ki, məqsədimiz və məramımız qanunvericiliyin və beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikası ərazisində qaz şəbəkəsinin təhlükəsiz istismarını təmin etmək, ətraf mühitə ziyan vurmamaq, təbii qazdan istifadə edən bütün istehlakçıları fasiləsiz, keyfiyyətli və təhlükəsiz qaydada təbii qazla təchiz etməklə müştəri məmnuniyyətinə nail olmaqdan ibarətdir.
“Azəriqaz” İB fəaliyyətində vacib hesab etdiyi aşağıdakı meyarları rəhbər tutur:
- ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 10002 və ISO 50001 Beynəlxalq Standartları üzrə İdarəetmə Sistemlərinin inkişafına müsbət təsir edən qabaqcıl metodlardan istifadə etməklə müasir texnika və texnologiyaların tətbiqinə nail olmaq və davamlı inkişafı təmin etmək.
- İdarəetmə Sistemlərində və Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Aktlarında keyfiyyət, ekologiya və təhlükəsizliklə bağlı bütün tələbləri yerinə yetirmək.
- Davamlı inkişafın təmin edilməsi məqsədilə PLANLAŞDIR – İCRA ET – YOXLA – İNKİŞAF ETDİR! prinsipini əsas götürmək.
- İdarəetmə Sistemlərinin tələbləri gözlənilməklə qabaqcıl təşkilatların iş təcrübəsindən yararlanaraq işçilərin mütəmadi maarifləndirilməsinə və peşəkarlığının artırılmasına nail olmaq.
- İstehlakçı şikayətlərini həll edərkən mövcud qanunvericiliyin tələblərinə riayət etməklə tərəfsiz və obyektiv olmaq, gizliliyi qorumaq, vaxtında və qüsursuz yerinə yetirmək.
- İstehsal prosesi zamanı enerjidən qənaətli istifadəni təmin etmək və enerji məhsuldarlığını artırmaq.
- Maraqlı tərəflər və onların tələbləri haqqında informasiyaları analiz etmək, daxili və xarici tərəflərin maraq və gözləntilərini bağlanılan hüquqi sənədlərdə (müqavilələrdə) əks etdirmək
- İşçilərin birgə fəaliyyətini Keyfiyyətli İdarəetmə Sistemlərinin və SOCAR-da Əməliyyatların bütövlüyünün idarəetmə sisteminin tələblərinə uyğun təşkil etmək.
- İnsan sağlamlığına və ətraf mühitə dəyər verən lider müəssisə olmaq.
- İş fəaliyyəti zamanı qarşıya çıxan riskləri və aspektləri qiymətləndirmək, müvafiq tədbirlər görmək və daima nəzarətdə saxlamaq.

Руководство Производственного Объединения «Азеригаз» заявляет, что нашей целью и задачей является обеспечение безопасной эксплуатации газовой сети на территории Азербайджанской Республики в соответствии с требованиями законодательства и международных стандартов, не нанесение ущерба окружающей среде, и поставлять природный газ всем потребителям, использующим природный газ, непрерывно, качественно и безопасно.
ПО «Азеригаз» руководствуется следующими критериями, которые считает важными в своей деятельности:
- Добиться применения современных методов и технологий и обеспечить устойчивое развитие, используя передовые методы, которые положительно влияют на развитие систем менеджмента в соответствии с международными стандартами ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 10002 и ISO 50001.
- Выполнить все требования, связанные с качеством, экологией и безопасностью в Системах Управления и Законодательных Актах Азербайджанской Республики.
- ПЛАНИРУЙТЕ – ВЫПОЛНЯЙТЕ – ПРОВЕРЯЙТЕ – РАЗРАБАТЫВАЙТЕ, чтобы обеспечить устойчивое развитие! исходя из принципа.
- Добиться регулярного обучения сотрудников и повышения их профессионализма, используя опыт работы передовых организаций, предвосхищая требования Систем управления.
- Быть беспристрастным и объективным при разрешении жалоб потребителей, соблюдая требования действующего законодательства, сохранять конфиденциальность, действовать своевременно и безупречно.
- Обеспечить экономное использование энергии в процессе производства и повысить энергоэффективность.
- Организовывать совместную деятельность сотрудников в соответствии с требованиями Систем Менеджмента.
- Быть ведущим предприятием, которое ценит здоровье человека и окружающую среду.
- Оценивать риски и аспекты, возникающие в ходе трудовой деятельности, принимать соответствующие меры и держать под постоянным контролем.