Əhali abonentlərinin mənzillərində (evlərdə) qaz sayğaclarının
1.1        Qaz sayğaclarının quraşdırılması, istismara qəbul edilməsi, qeydiyyata alınması, Dövlət yoxlamasından keçirilməsi “Qaz təchizatı haqqında” Qanuna, “Qaz təsərrüfatında təhlükəsizlik və texniki istismar qaydalarına” və qüvvədə olan digər qanunvericilik aktlarına uyğun yerinə yetirilməlidir.
1.2        Məişət qaz sayğaclarının markası, miqdarı, novü və quraşdırılma yerləri layihə-smeta sənədləri əsasında qüvvədə olan normativ texniki sənədlərin tələblərinə riayət edilməklə təyin olunur.
1.3        Sayğaclar layihə-smeta sənədləri əsasında çəkilmiş və müvafiq qaydada istismara verilmiş daşıyıcı qaz xətlərinin üzərində quraşdırılır.
1.4          Qazın təzyiqi normadan aşağı olan xətlərin, həyətlərdən keçən daşıyıcı xətlər üzərində və tikinti–quraşdırma işləri başa çatdırılmayan qaz kəmərlərinin üzərində sayğacların quraşdırılmasına yol verilmir.
1.5        Qaz xətlərinin üzərində yalnız Ölçü Vasitələrinin Dövlət Reyestrinə daxil olan və müvafiq qaydada Dövlət yoxlamasından keçirilmiş sayğaclar quraşdırılır.
1.6    Sayğacın növbəti Dövlət yoxlamasının müddəti Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin ölçmə və sınaq vasitələrinin nomenklatur siyahısına və onların yoxlama dövriliyinə əsasən müəyyən edilir.
1.7         Mənzillərdə (evlərdə) məişət tipli sayğacların (G-4, G-6 markalı) quraşdırılması, çıxarılması və dəyişdirilməsi işləri "Azəriqaz" İB-nin müvafiq stuktur bölmələri tərəfindən, G-10 və böyük markalı qaz sayğaclarının quraşdırılması, çıxarılması və dəyişdirlməsi işləri isə “İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsi” tərəfindən yerinə yetirilir.
1.8      Sayğacların (plombların) quraşdırılması, çıxarılması və əvəz olunması ilə əlaqədar bütün hallarda “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT” tərtib edilir.
1.9         Hər hansı bir abonent və ya şəxs tərəfindən özbaşına mənzilinin qaz xətti üzərində sayğac quraşdırılması və istismara qəbul edilmiş mövcud sayğacın açılması qəti qadağandır.
2.      Qaz sayğaclarının quraşdırılması.
2.1        Sayğac, ona xidmət edilməsi və göstəricilərinin qeydə alınması mümkün olan, zədələnməsini istisna edən yerlərdə quraşdırılmalıdır. Sayğac şaquli vəziyyətdə qaz kəmərinə sərbəst, yəni hər hansı bir əlavə fiziki qüvvə istifadə edilmədən və yer səthindən sayğacın alt hissəsinə qədər 1,8-1,6 metr hündürlükdə quraşdırılmalıdır (Sayğacın zədələnmədən istisna hallarında quraşdırılma hündürlüyü nəzərə alınmalıdır).
2.2     Vibrasiyadan, titrəyişdən əmələ gələ bilən təsirdən və korroziyadan mühafizə məqsədi ilə sayğacın quraşdırılması divarlara toxunmamaq şərti ilə aparılmalıdır (Quraşdırılan sayğacın divarla ara məsafəsi 3-5 sm olmalıdır).
2.3       Günəş şüalarının birbaşa düşdüyü yerlərdə, açıq havada və ya kənar şəxslərin müdaxilə edə biləcəyi yerlərdə quraşdırılan qaz sayğacları xüsusi mühafizə qutusuna yerləşdirilməli və qutunun açarı abonentə təhvil verilməlidir.
2.4    Qaz sayğacları hündür mərtəbəli binalarda mənzillərin çıxışında (pilləkən qəfəsində) və açıq şəraitdəki eyvanlarda, fərdi evlərdə isə həyətdən kənarda mənzilin qaz xəttinin başlanğıcında (həyətə giriş qapısının yaxınlığında) quraşdırılmalıdır.
2.5         Quraşdırıldıqdan əvvəl sayğaca vizual baxış keçirilməlidir. Sayğacın üzərində Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin plombunun, hesablama mexanizminin və klapanların istismara yararlı vəziyyətdə olması yoxlanılmalıdır.
2.6        Giriş və çıxış qayka birləşmələrinin (ştuserlərin) sıxlaşdırıcı (kipləşdirici) halqalarının arasına qüvvədə olan normativ-texniki sənədlərə müvafiq (paranit) və ya yağa-benzinə davamlı rezin araqatı qoyulmalıdır.
2.7      Sayğacları quraşdırdıqda onların ştuserlərindəki və üst qaykalarındakı yivlərin bir-birinə uyğunluğu əvvəlcədən yохlanılmalıdır.
2.8        Qaz sayğacının quraşdırılması nəzərdə tutulmuş mənzildə (evdə) yaşayış olmadığı halda (abonent aşkar olunmadığı halda) təbii qaz təminatı qaynaq üsulu ilə dayandırılır və sayğac quraşdırılması abonentin yazılı ərizəsi əsasında aparılır.
2.9        Sayğacların quraşdırılaraq istismara qəbul edilməsi və təbii qazın verilməsi yalnız birləşmələrə (giriş və çıxış qayka birləşmələrinə, flyanslara və hesablama mexanizminə) plomb vurulduqdan sonra həyata keçirilir.
3.      Qaz sayğaclarının istismara qəbul olunması.
3.1        Qaz sayğacı quraşdırıldıqdan sonra, qaz açılarkən daxili kəmərlərin kipliyi, sayğacın mexanizminin səlis (maneəsiz) hərəkət etməsi yoxlanılıb istismara qəbul olunması üçün sayğacın növünün, markasının layihəyə uyğunluğu və gövdəsindəki hərəkət istiqamətinin işarəsinin qazın faktiki hərəkəti ilə eyni olmasına nəzarət edilməlidir.
3.2        Sayğacın hesablayıcı mexanizminin qapağı, giriş və çıxış borusu plomblanmalıdır.
3.3        “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT tərtib olunmalı və imzalanmalıdır.
3.4        “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT”-a imza etməkdən imtina edən istehlakçının qaz təminatı dayandırılır və bu haqda akt tərtib edilir.

Счетчики газа в квартирах (домах) бытовых абонентов
1.1 Установка, ввод в эксплуатацию, регистрация и государственная проверка счетчиков газа должны производиться в соответствии с Законом «О газоснабжении», «Правилами техники безопасности и технической эксплуатации в газовой отрасли» и иными действующими правовыми актами.
1.2 Марка, количество, тип и места установки бытовых счетчиков газа определяются на основании проектно-сметной документации с соблюдением требований действующих нормативно-технических документов.
1.3 На газопроводах-носителях, оформленных на основании проектно-сметной документации и соответственно введенных в эксплуатацию, устанавливаются счетчики.
1.4 Не допускается установка счетчиков на линиях с давлением газа ниже нормы, на транспортных линиях, проходящих через дворы, и на газопроводах, строительно-монтажные работы которых не завершены.
1.5 На газопроводах устанавливаются только счетчики, включенные в Государственный реестр средств измерений и прошедшие государственную проверку в установленном порядке.
1.6 Срок очередной государственной поверки счетчика определяется на основании номенклатурного перечня средств измерений и испытаний Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патенту и периодичности их поверки.
1.7 Установка, снятие и замена счетчиков бытового типа (марки Г-4, Г-6) в квартирах (домах) соответствующими структурными подразделениями ПО «Азеригаз», а установка, снятие и замена газа Г-10 и крупной марки метров Выполняется «Отделом информационных технологий и связи».
1.8 На все случаи, связанные с установкой, снятием и заменой счетчиков (пломб), оформляется «АКТ» № «О снятии, установке и вводе в эксплуатацию счетчика газа».
1.9 Категорически запрещается любому абоненту или лицу устанавливать счетчик на газовую линию своей квартиры и вскрывать уже введенный в эксплуатацию счетчик.
2. Установка счетчиков газа.
2.1 Счетчик должен быть установлен в местах, где возможно его обслуживание и запись его показаний, исключающие его повреждение. Счетчик должен быть установлен в газопроводе в вертикальном положении свободно, то есть без применения дополнительной физической силы и на высоте 1,8-1,6 метра от поверхности земли до низа счетчика (высоту установки следует принимать учитывать в исключительных случаях без повреждения счетчика).
2.2 В целях защиты от вибрации, вибраций и коррозии счетчик следует устанавливать, не касаясь стен (расстояние между счетчиком и стеной должно быть 3-5 см).
2.3 Счетчики газа, установленные в местах, подверженных воздействию прямых солнечных лучей, на открытом воздухе или в местах, где возможно вмешательство посторонних лиц, должны быть помещены в специальный защитный ящик, ключ от которого должен быть передан абоненту.
2.4 Счетчики газа следует устанавливать на выходе из квартир в многоэтажных домах (в подъезде) и на балконах в открытых условиях, а в частных домах вне двора в начале газопровода квартиры (у входной двери в двор).
2.5 Перед установкой счетчик должен быть осмотрен визуально. Пломба Госстандарта, метрологии и патента на счетчике, счетном механизме и арматуре должны быть проверены на исправность.
2.6 Между уплотнительными кольцами входных и выходных гаек (заглушек) между уплотнительными кольцами должен быть установлен резиновый уплотнитель (паранит) или маслобензостойкая резина.
2.7 При установке счетчиков следует заранее проверить совместимость пазов на их разъемах и накидных гайках.
2.8 В случае если квартира (дом), в которой предполагается установить счетчик газа, является нежилой (при отсутствии абонента), подача природного газа прекращается сварным способом, а установка счетчика производится на основании письменного заявления абонента.
2.9 Счетчики устанавливаются и вводятся в эксплуатацию, а подача природного газа осуществляется только после герметизации стыков (входных и выходных гаек, фланцев и счетного механизма).
3. Наладка счетчиков газа.
3.1 После установки счетчика газа при включении газа следует проверить состояние внутренних ремней, плавность (беспрепятственность) хода механизма счетчика и проверить тип и марку счетчика на соответствие проекту а знак направления движения тела должен быть таким же, как и действительное движение газа.
3.2 Крышка счетного механизма счетчика, входной и выходной патрубок должны быть опломбированы.
3.3 «О снятии, установке и вводе в эксплуатацию счетчика газа» № «ИКТ» должен быть составлен и подписан.
3.4 Газоснабжение потребителя, отказывающегося подписать «АКТ» № «О снятии, установке и вводе в эксплуатацию прибора учета газа», прекращается и составляется акт.