Əhali abonentlərinin mənzillərində (evlərdə) qaz sayğaclarının
1.1        Qaz sayğaclarının quraşdırılması, istismara qəbul edilməsi, qeydiyyata alınması, Dövlət yoxlamasından keçirilməsi “Qaz təchizatı haqqında” Qanuna, “Qaz təsərrüfatında təhlükəsizlik və texniki istismar qaydalarına” və qüvvədə olan digər qanunvericilik aktlarına uyğun yerinə yetirilməlidir.
1.2        Məişət qaz sayğaclarının markası, miqdarı, novü və quraşdırılma yerləri layihə-smeta sənədləri əsasında qüvvədə olan normativ texniki sənədlərin tələblərinə riayət edilməklə təyin olunur.
1.3        Sayğaclar layihə-smeta sənədləri əsasında çəkilmiş və müvafiq qaydada istismara verilmiş daşıyıcı qaz xətlərinin üzərində quraşdırılır.
1.4          Qazın təzyiqi normadan aşağı olan xətlərin, həyətlərdən keçən daşıyıcı xətlər üzərində və tikinti–quraşdırma işləri başa çatdırılmayan qaz kəmərlərinin üzərində sayğacların quraşdırılmasına yol verilmir.
1.5        Qaz xətlərinin üzərində yalnız Ölçü Vasitələrinin Dövlət Reyestrinə daxil olan və müvafiq qaydada Dövlət yoxlamasından keçirilmiş sayğaclar quraşdırılır.
1.6    Sayğacın növbəti Dövlət yoxlamasının müddəti Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin ölçmə və sınaq vasitələrinin nomenklatur siyahısına və onların yoxlama dövriliyinə əsasən müəyyən edilir.
1.7         Mənzillərdə (evlərdə) məişət tipli sayğacların (G-4, G-6 markalı) quraşdırılması, çıxarılması və dəyişdirilməsi işləri "Azəriqaz" İB-nin müvafiq stuktur bölmələri tərəfindən, G-10 və böyük markalı qaz sayğaclarının quraşdırılması, çıxarılması və dəyişdirlməsi işləri isə “İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsi” tərəfindən yerinə yetirilir.
1.8      Sayğacların (plombların) quraşdırılması, çıxarılması və əvəz olunması ilə əlaqədar bütün hallarda “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT” tərtib edilir.
1.9         Hər hansı bir abonent və ya şəxs tərəfindən özbaşına mənzilinin qaz xətti üzərində sayğac quraşdırılması və istismara qəbul edilmiş mövcud sayğacın açılması qəti qadağandır.
2.      Qaz sayğaclarının quraşdırılması.
2.1        Sayğac, ona xidmət edilməsi və göstəricilərinin qeydə alınması mümkün olan, zədələnməsini istisna edən yerlərdə quraşdırılmalıdır. Sayğac şaquli vəziyyətdə qaz kəmərinə sərbəst, yəni hər hansı bir əlavə fiziki qüvvə istifadə edilmədən və yer səthindən sayğacın alt hissəsinə qədər 1,8-1,6 metr hündürlükdə quraşdırılmalıdır (Sayğacın zədələnmədən istisna hallarında quraşdırılma hündürlüyü nəzərə alınmalıdır).
2.2     Vibrasiyadan, titrəyişdən əmələ gələ bilən təsirdən və korroziyadan mühafizə məqsədi ilə sayğacın quraşdırılması divarlara toxunmamaq şərti ilə aparılmalıdır (Quraşdırılan sayğacın divarla ara məsafəsi 3-5 sm olmalıdır).
2.3       Günəş şüalarının birbaşa düşdüyü yerlərdə, açıq havada və ya kənar şəxslərin müdaxilə edə biləcəyi yerlərdə quraşdırılan qaz sayğacları xüsusi mühafizə qutusuna yerləşdirilməli və qutunun açarı abonentə təhvil verilməlidir.
2.4    Qaz sayğacları hündür mərtəbəli binalarda mənzillərin çıxışında (pilləkən qəfəsində) və açıq şəraitdəki eyvanlarda, fərdi evlərdə isə həyətdən kənarda mənzilin qaz xəttinin başlanğıcında (həyətə giriş qapısının yaxınlığında) quraşdırılmalıdır.
2.5         Quraşdırıldıqdan əvvəl sayğaca vizual baxış keçirilməlidir. Sayğacın üzərində Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin plombunun, hesablama mexanizminin və klapanların istismara yararlı vəziyyətdə olması yoxlanılmalıdır.
2.6        Giriş və çıxış qayka birləşmələrinin (ştuserlərin) sıxlaşdırıcı (kipləşdirici) halqalarının arasına qüvvədə olan normativ-texniki sənədlərə müvafiq (paranit) və ya yağa-benzinə davamlı rezin araqatı qoyulmalıdır.
2.7      Sayğacları quraşdırdıqda onların ştuserlərindəki və üst qaykalarındakı yivlərin bir-birinə uyğunluğu əvvəlcədən yохlanılmalıdır.
2.8        Qaz sayğacının quraşdırılması nəzərdə tutulmuş mənzildə (evdə) yaşayış olmadığı halda (abonent aşkar olunmadığı halda) təbii qaz təminatı qaynaq üsulu ilə dayandırılır və sayğac quraşdırılması abonentin yazılı ərizəsi əsasında aparılır.
2.9        Sayğacların quraşdırılaraq istismara qəbul edilməsi və təbii qazın verilməsi yalnız birləşmələrə (giriş və çıxış qayka birləşmələrinə, flyanslara və hesablama mexanizminə) plomb vurulduqdan sonra həyata keçirilir.
3.      Qaz sayğaclarının istismara qəbul olunması.
3.1        Qaz sayğacı quraşdırıldıqdan sonra, qaz açılarkən daxili kəmərlərin kipliyi, sayğacın mexanizminin səlis (maneəsiz) hərəkət etməsi yoxlanılıb istismara qəbul olunması üçün sayğacın növünün, markasının layihəyə uyğunluğu və gövdəsindəki hərəkət istiqamətinin işarəsinin qazın faktiki hərəkəti ilə eyni olmasına nəzarət edilməlidir.
3.2        Sayğacın hesablayıcı mexanizminin qapağı, giriş və çıxış borusu plomblanmalıdır.
3.3        “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT tərtib olunmalı və imzalanmalıdır.
3.4        “Qaz sayğacının çıxarılması, quraşdırılması və istismara qəbulu haqqında” nömrəli “AKT”-a imza etməkdən imtina edən istehlakçının qaz təminatı dayandırılır və bu haqda akt tərtib edilir.

Gas meters in the apartments (houses) of residential subscribers
1.1 The installation, commissioning, registration, and state inspection of gas meters must be performed in accordance with the Law "On Gas Supply", "Safety and Technical Operation Rules in the Gas Industry" and other legal acts in force.
1.2 The brand, quantity, type and installation locations of household gas meters are determined based on the project-estimate documents in compliance with the requirements of the valid normative technical documents.
1.3 Meters are installed on carrier gas lines, which are drawn on the basis of project-estimate documents and put into operation accordingly.
1.4 It is not allowed to install meters on lines with gas pressure below the norm, on carrier lines passing through yards, and on gas pipelines whose construction and installation works have not been completed.
1.5 Only meters included in the State Register of Measuring Instruments and duly inspected by the State are installed on the gas lines.
1.6 The period of the next State inspection of the meter is determined based on the nomenclature list of measuring and testing tools of the State Committee for Standardization, Metrology and Patent and their inspection periodicity.
1.7 Installation, removal and replacement of household type meters (G-4, G-6 brands) in apartments (houses) by the relevant structural departments of "Azerigas" PU, and installation, removal and replacement of G-10 and large brand gas meters It is performed by the "Information Technologies and Communications Department".
1.8 In all cases related to the installation, removal and replacement of meters (seals), "AKT" No. "On removal, installation and commissioning of a gas meter" is drawn up.
1.9 It is strictly forbidden for any subscriber or person to install a meter on the gas line of his apartment and open an existing meter that has been put into operation.
2. Installation of gas meters.
2.1 The meter must be installed in places where it is possible to service it and record its readings, excluding its damage. The meter should be installed in the gas pipeline in a vertical position freely, that is, without using any additional physical force and at a height of 1.8-1.6 meters from the ground surface to the bottom of the meter (the installation height should be taken into account in exceptional cases without damage to the meter).
2.2 In order to protect against vibration, vibration and corrosion, the meter should be installed without touching the walls (the distance between the meter and the wall should be 3-5 cm).
2.3 Gas meters installed in places exposed to direct sunlight, in the open air or in places where outsiders can interfere must be placed in a special protective box and the key of the box must be handed over to the subscriber.
2.4 Gas meters should be installed at the exit of apartments in high-rise buildings (in the stairwell) and balconies in open conditions, and in private houses outside the yard at the beginning of the gas line of the apartment (near the entrance door to the yard).
2.5 The counter must be visually inspected before installation. The seal of the State Committee for Standardization, Metrology and Patent on the meter, the counting mechanism and the valves should be checked for serviceability.
2.6 Between the sealing rings of the inlet and outlet nut joints (plugs), a rubber seal (paranit) or oil-gasoline-resistant rubber must be placed between the sealing rings.
2.7 When installing the counters, the compatibility of the grooves on their connectors and top nuts should be checked in advance.
2.8 If the apartment (house) where the gas meter is to be installed is uninhabited (if the subscriber is not found), the natural gas supply is stopped by the welding method, and the meter is installed based on the subscriber's written application.
2.9 Meters are installed and put into operation and supply of natural gas is carried out only after sealing the joints (inlet and outlet nut joints, flanges and counting mechanism).
3. Commissioning of gas meters.
3.1 After the installation of the gas meter, when the gas is turned on, the condition of the internal belts, the smooth (unhindered) movement of the meter's mechanism should be checked and the meter's type and brand should be checked for compliance with the project and the sign of the direction of movement on the body should be the same as the actual movement of the gas.
3.2 The lid of the meter's calculating mechanism, inlet and outlet pipe must be sealed.
3.3 "On the removal, installation and commissioning of the gas meter" No. "ICT" must be drawn up and signed.
3.4 The gas supply of the consumer who refuses to sign the "ACT" No. "On the removal, installation and commissioning of the gas meter" is terminated and an act is drawn up.