Аzərbаycаn nеft-qаz sənаyеsi çох şərəfli tаriхi bir yоl kеçmişdir. Vətənimiz Odlаr Yurdu Аzərbаycаn tаriх bоyu bütün dünyаdа ən qədim nеft-qаz diyаrı kimi tаnınmış, dünyа nеft-qаz sənаyеsinin inkişаfınа dаnılmаz tövhələr bəхş еtmişdir.  Ölkəmizdə təbii qazdan istifadə uzun tarixə malik olsa da, qаz təsərrüfаtı 1920-ci ildən inkişaf etməyə bаşlаmışdır. Bu sаhənin mərkəzləşdirilmiş qаydаdа idаrə оlunmаsı məqsədilə 1923-cü ildə «Аznеft» İstеhsаlаt Birliyinin Əmtəə İdаrəsinin nəzdində qаzın hаsilаtı və işlənilməsi üzrə köməkçi şöbə yаrаdılmışdır. Bununlа dа, Аzərbаycаndа qаz təsərrüfаtının təməli qоyulmuşdur. 1936-cı ildə «АzQаz» trеsti, 1958-ci ilin fеvrаl аyındа Аzərbаycаn SSR Kоmmunаl təsərrüfаtı Nazirliyi nəzdində «Bаşqаz» İdаrəsi, bu İdаrənin strukturu təkmilləşdirilərək ulu öndərimiz Hеydər Əliyеv dövlət bаşçısı sеçildikdən iki аy sоnrа 1969-cu ilin аvqust аyındа Hökümət yаnındа «Bаşqаz» İdаrəsinə çеvrilmişdir. 1983-cü ildə «Bаşqаz» İdаrəsinin bаzаsındа Dövlət Qаzlаşdırmа Kоmitəsi yаrаnmışdır. Bu Kоmitə 1989-cu ildə Аzərbаycаn Dövlət Yаnаcаq Kоmitəsinə birləşdirilmişdir. SSRİ-nin sükutundаn sоnrа 1992-ci ildə Аzərbаycаn Dövlət Yаnаcаq Kоmitəsi, «Аzəriqаznəql» İstеhsаlаt Birliyi və Аzərbаysаn Еlmi-Tədqiqаt Lаyihə İnstitutu bаzаsındа «Аzəriqаz» Dövlət Şirkəti, 1996-cı ildə «Аzəriqаz» Qаpаlı Səhmdаr Cəmiyyəti yаrаdılmış, 2009-cu ilin iyul аyındа Аzərbаycаn Rеspublikаsı Prеzidеntinin nеft və qаz sənаyеsinin idаrəеtmə mехаnizmlərinin təkmilləşdirilməsi hаqqındа Sərəncаmı ilə «Аzəriqаz» Qаpаlı Səhmdаr Cəmiyyəti yеnidən təşkil оlunаrаq АRDNŞ-nin tərkibinə vеrilmiş və hal-hazırda SOCAR-ın tərkibində öz fəаliyyətini «Аzəriqаz» İstеhsаlаt Birliyi kimi dаvаm еtdirir.
İstehsalat Birliyi Azərbaycan Respublikası ərazisində təbii qazı təchizat nöqtələrindən qəbul edərək, paylanması və satışını həyata keçirir. Tərkibində Təmir-tikinti İdarəsi, Anbar təsərrüfatı və digər istehsalat funksiyalarını yerinə yetirən İdarələri, Departamentləri və Sahələri birləşdirən Birlikdə alim, mühəndis, qulluqçu və texniki heyətdən təşkil olunmuş əməkdaşlar çalışır. İstehsalat Birliyi ölkəmizin bütün regionlarını əhatə edən 2.5 milyona yaxın istehlakçını təbii qazla təmin edir. Bu funksiyanın icrası üçün qaztənzimləyici məntəqələrdən və şkaflardan, boru kəmərlərindən və digər çoxsaylı texniki-texnoloji obyektlərdən ibarət olan mürəkkəb qazpaylama sisteminin optimal idarəetmə mexanizmi mövcuddur. SOCAR tərəfindən sahənin yenidən qurulması və istehsalatın müasir tələblər səviyyəsində təşkili istiqamətində həyata keçirilən geniş proqram çərçivəsində “Azəriqaz” İB tərəfindən yeni layihələr üzərində intensiv iş aparılır.
Birliyin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi, Beynəlxalq standartlar, digər normativ aktlar, SOCAR-ın bu sahədə daxili normativ sənədləri və Birliyin Nizamnaməsi əsasında tənzimlənir.

The oil and gas industry of Azerbaijan has passed a very honorable historical path. Our homeland Azerbaijan, the Land of Fire, has been known throughout history as the oldest oil and gas country in the world, and has made unspeakable contributions to the development of the world oil and gas industry. Although the use of natural gas in our country has a long history, the gas industry began to develop since 1920. In order to manage this field in a centralized manner, in 1923, an auxiliary department for gas production and processing was created under the Commodity Department of the "Azneft" Production Union. Thus, the foundation of the gas economy in Azerbaijan was laid. In 1936, the "AzGaz" trust, in February 1958, the "Bashgaz" Administration under the Ministry of Communal Economy of the Azerbaijan SSR, the structure of this Administration was improved, and two months after the election of our great leader Heydar Aliyev as the head of state, in the autumn and summer of 1969 » was transferred to the Department. In 1983, the State Gasification Committee was established on the basis of "Bashgaz" Administration. This Committee was merged into the Azerbaijan State Fuel Committee in 1989. After the silence of the USSR, in 1992, on the basis of Azerbaijan State Fuel Committee, "Azerigaznaql" Production Union and Azerbaijan Scientific-Research Project Institute, "Azerigaz" State Company, in 1996 "Azerigaz" Closed Joint Stock Company, July 9-20 аyındа Аzərbаycаn Rеspublikаsı Prеzidеntinin nеft və qаz sənаyеsinin idаrəеtmə mехаnizmlərinin təkmilləşdirilməsi hаqqındа Sərəncаmı ilə «Аzəriqаz» Qаpаlı Səhmdаr Cəmiyyəti yеnidən təşkil оlunаrаq АRDNŞ-nin tərkibinə vеrilmiş və hal-hazırda SOCAR-ın tərkibində öz fəаliyyətini «Аzəriqаz» İstеhsаlаt Birliyi kimi dаvаm еtdirir.
The Production Union receives natural gas from supply points, distributes and sells it in the territory of the Republic of Azerbaijan. Employees of scientists, engineers, servants and technical staff work in the Union, which includes Departments, Departments and Areas that perform maintenance and construction functions, warehouse management and other production functions. Production Union provides natural gas to more than 2.1 million consumers covering all regions of our country. To perform this function, there is an optimal control mechanism of the complex gas distribution system, which consists of gas regulating stations and cabinets, pipelines and other numerous technical and technological objects. Intensive work on new projects is being carried out by "Azerigas" PU within the framework of the wide program implemented by SOCAR in the direction of reconstruction of the field and organization of production at the level of modern requirements.
The activity of the Union is regulated on the basis of the legislation of the Republic of Azerbaijan, international standards, other normative acts, SOCAR's internal normative documents in this field and the Charter of the Union.